| Brand: | Unnecto |
| Model: | Blaze |
| Release Date: | 2012, March. Released 2012, April |
| Size: | 3.5 inches, 3.50, 36.5 cm2 (~51.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Capacity: | Li-Ion 1100 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 1GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 114 x 62.5 x 11.5 mm (4.49 x 2.46 x 0.45 in) |
| Weight: | 131.5 g (4.62 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |