| Brand: | Ulefone |
| Model: | Armor 33 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.95 inches, 114.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF 64 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.0", 0.7µm, 4 infrared lights 50 MP, f/2.2, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 25500 mAh |
| Charging: | 66W wired 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300X (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 185.5 x 85.5 x 34 mm (7.30 x 3.37 x 1.34 in) |
| Weight: | 776.5 g (1.71 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |