| Brand: | Telit |
| Model: | G80 |
| Release Date: | 2002, Nov |
| Display | |
| Resolution: | 160 x 120 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 60 x 23 mm (4.13 x 2.36 x 0.91 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Barometer, altimeter |