| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Z4 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 6.44 inches, 114.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Shatter proof glass |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 430 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White |