| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Z4 Tablet WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8.1 MP, AF |
| Main Features: | HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 5.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 430 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 254 x 167 x 6.1 mm (10.0 x 6.57 x 0.24 in) |
| Weight: | 389 g (Wi-FI) (13.72 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL 3.0 TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~432 USD |