| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Z3 Tablet Compact |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Shatter proof glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8.1 MP, AF |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2.2 MP, f/2.8 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 213.4 x 123.6 x 6.4 mm (8.40 x 4.87 x 0.25 in) |
| Weight: | 270 g (9.52 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~410 USD |