| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Z2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Shatter proof glass |
| Main Specs: | 20.7 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 (Japan) |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 146.8 x 73.3 x 8.2 mm (5.78 x 2.89 x 0.32 in) |
| Weight: | 163 g (5.75 oz) |
| Build: | IP58 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White, Purple |
| Usd: | ~281 USD |