| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Shatter proof glass |
| Main Specs: | 13.1 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2330 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 139 x 71 x 7.9 mm (5.47 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Build: | IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Purple |
| Usd: | ~292 USD |