| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia XZ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 146 x 72 x 8.1 mm (5.75 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight: | 161 g (5.68 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Mineral black, Platinum, Forest blue, Deep pink |
| Usd: | ~248 USD |