| Brand: | SONY |
| Model: | Xperia XA1 Plus Dual |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 22 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3430.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Helio P20 (MT6757) |
| Gpu: | Mali-T880 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB / 4GB |
| Storage: | 32GB / 64GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat, Android 8.0 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.7 mm |
| Weight: | 190 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Gold, Blue, Pink |