| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia XA1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4.0", AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 145 x 67 x 8 mm (5.71 x 2.64 x 0.31 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black, Gold, Pink |
| Usd: | ~151 USD |