| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia XA Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 21.5 MP, f/2.2, 1/2.4", 1/2.4", PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 164 x 79 x 8.4 mm (6.46 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Graphite Black, Lime Gold |
| Usd: | ~270 USD |