| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia X Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.45 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~499 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 19 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Red |