| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia X Premium |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 2160 x 3840 pixels, 16:9 ratio (~801 ppi density) |
| Technology: | IPS HDR LCD, 1B colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold |