| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia TX |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.55 inches, 57.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~323 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Shatter proof glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8260A Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradаble to 4.3 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 131 x 68.6 x 8.6 mm (5.16 x 2.70 x 0.34 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Pink |
| Usd: | ~356 USD |