| Brand: | SONY |
| Model: | Xperia Tablet Z WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 10.1" |
| Resolution: | 1920 x 1200 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 6000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 320 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Android 4.3 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 6.9 mm |
| Weight: | 495 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |