| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Tablet Z LTE |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Protection: | Shatter proof glass |
| Main Specs: | 8.1 MP, AF |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot); microSDHC (SGP351) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 266 x 172 x 6.9 mm (10.47 x 6.77 x 0.27 in) |
| Weight: | 495 g (1.09 lb) |
| Build: | IP57 dust proof and water resistant |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~378 USD |