| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia SX SO-05D |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~298 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 115 x 54 x 9.4 mm (4.53 x 2.13 x 0.37 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Pink, Orange |
| Usd: | ~238 USD |