| Brand: | SONY |
| Model: | Xperia SX |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 3.7" |
| Resolution: | 540 x 960 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 225 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.4 mm |
| Weight: | 95 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 3.1 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | White, Black |