| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia sola |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | NovaThor U8500 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 116 x 59 x 9.9 mm (4.57 x 2.32 x 0.39 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~130 USD |