| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia P |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1305 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | NovaThor U8500 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 122 x 59.5 x 10.5 mm (4.80 x 2.34 x 0.41 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, Black, Red |
| Usd: | ~227 USD |