| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia miro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 113 x 59.4 x 9.9 mm (4.45 x 2.34 x 0.39 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Pink, White with silver, White with gold |
| Usd: | ~162 USD |