| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia M5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 21.2 MP, f/2.2, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR G6200 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 145 x 72 x 7.6 mm (5.71 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight: | 142.5 g (5.04 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Gold |
| Usd: | ~119 USD |