| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia M2 Aqua |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.8 inches, 63.5 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926-2 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 140 x 72 x 8.6 mm (5.51 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Copper |
| Usd: | ~216 USD |