| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia M Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | IPS-NEO LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 23 MP, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6" |
| Selfie Video: | 1080p@30ps |
| Capacity: | 4280 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Gold |