| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia LT29i Hayabusa |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.6 inches, 58.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 8.6mm thick |
| Weight: | 127g (4.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |