| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia L3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.0", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | USB Power Delivery |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 154 x 72 x 8.9 mm (6.06 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Silver |
| Usd: | ~248 USD |