| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia L2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4, 1/4.0" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 150 x 78 x 9.8 mm (5.91 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Pink |
| Usd: | ~151 USD |