| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps, HDR |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 128.7 x 65 x 9.7 mm (5.07 x 2.56 x 0.38 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~140 USD |