| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia H8541 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 2160 x 4320 pixels, 18:9 ratio (~847 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Main Specs: | 19 MP, predictive PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, HDR, panorama, LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 720p@960fps, HDR |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 720p@960fps, HDR |
| Capacity: | 3420 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 540 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 149 x 74 x 7.5 mm (5.87 x 2.91 x 0.30 in) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted, region dependent), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Gold |