| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia E1 II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat), Timescape UI |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Purple, White |
| Usd: | ~194 USD |