| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia C670X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.8 inches, 63.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~459 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13.1 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |