| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia acro HD SOI12 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 12 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 11GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 126 x 66 x 11.9 mm (4.96 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Build: | Water resistant |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / CDMA2000 |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black, Rouge |
| Usd: | ~302 USD |