| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia Ace III |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 5.5 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7 Victus |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 1.8, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ 2.2 |
| Capacity: | 4500mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 480 (8 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (2x Kryo 460 2 GHz + 6x Kryo 460 1.8 GHz) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 Snow Cone |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 140.0 x 69.0 x 8.9 mm |
| Weight: | 162 g |
| Sim: | , Single SIM (Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.0, A2DP, AVRCP, DIP, GAVDP, GAP, HFP, HID, HSP, LE, MAP, PAN, SPP, OPP, PBAP/PAB, HDP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG), Mass Storage |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Orange |