| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia 5 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.6 inches, 101.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~415 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR BT.2020 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), 1/1.5", predictive dual pixel PDAF, 5-axis OIS 8 MP, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 64 MP, f/1.7, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, 16mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm 2 MP, TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps HDR, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, PD2.0 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 168.2 x 71.6 x 8.1 mm (6.62 x 2.82 x 0.32 in) |
| Build: | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Blue, Red, Black, Grey |