| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia 10 VI |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.1 inches, 86.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~449 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, HDR |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | Wired, PD, QC |
| Chipset: | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions: | 155 x 68 x 8.3 mm (6.10 x 2.68 x 0.33 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Build: | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black, White |