| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia 10 IV |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.0 inches, 84.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~457 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, HDR |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/4.4", PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0" |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 21W wired (unofficial rating), PD, QC |
| Fast Charging: | 21W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 153 x 67 x 8.3 mm (6.02 x 2.64 x 0.33 in) |
| Weight: | 161 g (5.68 oz) |
| Build: | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Mint, Lavender |