| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia 1 VII |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 85mm (telephoto), f/3.5, 170mm (telephoto), 1/3.5", 1.0µm, dual pixel PDAF, 3.5x-7.1x continuous optical zoom, OIS, 4cm macro @ 120mm, no AF 48 MP, f/2.0, 16mm (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF |
| Main Features: | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Main Video: | 4K@24/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.22µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15, up to 4 major Android upgrades |
| Dimensions: | 162 x 74 x 8.2 mm (6.38 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Build: | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 6.0, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Moss Green, Orchid Purple, Slate Black |