| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia 1 V |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.5 inches, 98.6 cm2 |
| Resolution: | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio (~643 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 85mm (telephoto), f/2.8, 125mm (telephoto), 1/3.5", dual pixel PDAF, 3.5x-5.2x continuous optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.5", dual pixel PDAF |
| Main Features: | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Main Video: | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.25µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min Wireless Reverse wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Dimensions: | 165 x 71 x 8.3 mm (6.50 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight: | 187 g (6.60 oz) |
| Build: | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Khaki Green, Platinum Silver |