| Brand: | Sony |
| Model: | Xperia 1 II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 98.6 cm2 |
| Resolution: | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio (~643 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, HDR BT.2020 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF 0.3 MP, TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Zeiss optics, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Main Video: | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 21W wired, PD 11W wireless |
| Fast Charging: | 21W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 165.1 x 71.1 x 7.6 mm (6.5 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight: | 181.4 g (6.38 oz) |
| Build: | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Purple, Mirror Lake Green |
| Usd: | ~756 USD |