| Brand: | Sony |
| Model: | Tablet P 3G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 5.5 inches, 75.0 cm2 |
| Resolution: | 1024 x 480 pixels (~206 ppi density) |
| Technology: | Dual TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3080 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 180 x 158 x 14 mm (opened), 180 x 79 x 28 mm (closed) |
| Weight: | 372 g (13.12 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Silver/Black |
| Usd: | ~194 USD |