| Brand: | Sony |
| Model: | CMD Z5 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 96x72 pixels, 5 lines |
| Technology: | Grayscale graphic, 4 shades |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 88 x 49 x 21 mm (3.46 x 1.93 x 0.83 in) |
| Weight: | 82 g (2.89 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 (Silver, Metallic Blue and Metallic Black) |