| Brand: | Sony |
| Model: | CMD Z1 plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1997 |
| Display | |
| Resolution: | 97 x 32 pixels, 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 60 x 26 mm, 120 cc (3.86 x 2.36 x 1.02 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |