| Brand: | Sony |
| Model: | CMD Z1 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1997 |
| Display | |
| Resolution: | 97 x 32 pixels, 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 730 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 99 x 64 x 24 mm, 120 cc (3.90 x 2.52 x 0.94 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |