| Brand: | Sony |
| Model: | CMD MZ5 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 72 pixels, 5 lines, 4:3 ratio |
| Technology: | Grayscale graphic, 4 shades |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 620 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 49 x 30 mm, 100 cc (3.54 x 1.93 x 1.18 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |