| Brand: | Sony |
| Model: | CMD CD5 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 97 x 32 pixels, 4 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 139 x 45 x 26 mm, 120 cc (5.47 x 1.77 x 1.02 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 (Silver, Metallic Blue and Metallic Black) |