| Brand: | Sony |
| Model: | CM-DX 2000 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1997 |
| Display | |
| Resolution: | 97 x 33 pixels, 4 x 16 chars |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 147 x 46 x 27 mm, 155 cc (5.79 x 1.81 x 1.06 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |