| Brand: | Sony |
| Model: | CM-DX 1000 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1997 |
| Display | |
| Resolution: | 4 x 16 chars |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 150 x 45 x 32 mm (5.91 x 1.77 x 1.26 in) |
| Weight: | 235 g (8.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |