| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | W302 |
| Release Date: | 2008, July. Released 2008, October |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | Removable Li-Po 950 mAh battery |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | Memory Stick Micro (M2), up to 4 GB, 512 MB included |
| Dimensions: | 100 x 46 x 10.5 mm (3.94 x 1.81 x 0.41 in) |
| Weight: | 78 g (2.75 oz) |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Midnight Black, Sparkling White, Indigo Blue |