| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | T715 |
| Release Date: | 2009, June. Released 2009, September |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~34.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Capacity: | Removable Li-Po 950 mAh battery (BST-33) |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 91.5 x 48 x 14.9 mm (3.60 x 1.89 x 0.59 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Galaxy Silver, Rouge Pink |